Aktualności - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 13 (III Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte)

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 13
III Liceum Ogólnokształcące
z Oddziałami Dwujęzycznymi
im. Bohaterów Westerplatte

 • Debata "Edukacja przez relacje - jak tworzyć w szkole wspólnotę dążącą razem do celu?"

  03.12.2021
  Jak powszechnie wiadomo, we wspólnocie siła! Więc w środę 1.12 o godzinie 18:00 w klubie szkolnym odbyła się pierwsza w Topolówce debata "Edukacja przez relacje - jak tworzyć w szkole wspólnotę dążącą razem do celu?".
  Rodzice, uczniowie i nauczyciele pracowali metodą metaplanu nad wizją naszej szkoły, pod kierunkiem moderatorów - pana dr Jarosława Jendzy i pani dyrektor Małgorzaty Mroczkowskiej. Wspólnie rozpoczęliśmy pracę nad stworzeniem Topolówkowego dekalogu, który oczywiście zostanie ogłoszony całej społeczności naszej szkoły.
  Było to inauguracyjne spotkanie w ramach cyklu debat o edukacji, które zamierzamy prowadzić w III LO.
  Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom - to było świetne spotkanie!🥰
  czytaj dalej: Debata "Edukacja przez relacje - jak tworzyć w szkole wspólnotę dążącą razem do celu?"
 • Warsztaty "Szczepionka na Hate"

  02.12.2021
  W ubiegły piątek (26.11) zakończyliśmy w naszej szkole cykl warsztatów pt. Szczepionka na Hate. Wzięli w nich udział uczniowie czterech klas. Podczas interaktywnych zajęć dowiedzieli się m.in. jak przeciwdziałać powielaniu stereotypów, oraz jak reagować na krzywdzące komentarze. Dziękujemy za tak liczne przybycie!
  Szkolna Grupa Praw Człowieka
  czytaj dalej: Warsztaty "Szczepionka na Hate"
 • 3, 2, 1...START! Ruszył maraton pisania listów Amnesty International

  29.11.2021

  Dziś ruszył maraton pisania listów Amnesty International. W akcję już w poniedziałkowe przedpołudnie zaangażowała się grupa p. Anny Orłowskiej. Uczniowie czytali zawieszone na ścianach profile i przykładową korespondecję. Wypisywali z nich nowe słówka i zwroty, a następnie pisali własne listy, które zostaną później wysłane przez naszą szkolną grupę AI. Zachęcamy pozostałe klasy do włączenia się w tę akcję! Szczegóły u nauczycielek języka angielskiego, na stronie internetowej szkoły i Topolówkowym Facebooku.

  czytaj dalej: 3, 2, 1...START! Ruszył maraton pisania listów Amnesty International
 • First Chapter Friday

  29.11.2021

  Uczniowie Topolówkowego klubu książki przeprowadzili w naszej szkole akcję First Chapter Friday. Polegała ona na wywieszeniu w różnych miejscach szkoły plakatów z pierwszymi rozdziałami wybranych książek oraz zachęceniu młodzieży do znalezienia i przeczytania ich wszystkich. Mamy nadzieję, że od teraz nasi uczniowie będą częściej sięgali po literaturę, a wśród przedstawionych propozycji znajdą coś dla siebie.

  czytaj dalej: First Chapter Friday
 • Warsztaty mydlarskie

  29.11.2021
  Inauguracja warsztatów mydlarskich TopoSoap 🧪🧼🧴
  26 listopada odbyły się pierwsze warsztaty mydlarskie w naszej szkole, prowadzone przez p.prof. E. Gobis. W tej edycji udział wzięli uczniowie klas drugich i 3IB. Część wyprodukowanych dzieł została zabrana przez twórców i przeznaczona na prezenty świąteczne. Pozostałe mydełka można będzie zakupić na kiermaszu mikołajkowym 6 grudnia, z którego dochód przeznaczony zostanie na cel charytatywny. Tworzenie mydeł to zajęcia bardzo wciągające, zatem liczymy na kolejne edycje. 😁
  czytaj dalej: Warsztaty mydlarskie
 • Maraton pisania listów Amnesty International

  29.11.2021
  Drodzy Topolówkowicze,
  w dniach 29.11-12.12 odbędzie się nasz szkolny Maraton Pisania Listów, będący częścią ogólnoświatowej akcji organizowanej co roku przez Amnesty International z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10.12).
  Celem jest napisanie, zgromadzenie i wysłanie do rządów krajów jak największej ilości listów przywołujących ich do zaprzestania łamania praw człowieka w sprawach karnych, t.j. niesłusznych aresztowań, niesprawiedliwych procesów sądowych, wyroków czy śledztw; a także listów solidaryzujących z bohaterami akcji, okazując im nasze wsparcie i dodając sił do walki.
  Miejscem zbiórki naszych listów tym razem będzie pudełko na stoliku przy czytelni i automacie z napojami na pierwszym piętrze szkoły.
  Historie bohaterów tegorocznej edycji możecie przeczytać na stronie:
  Pod tym samym linkiem znajdziecie petycje w obronie poszczególnych bohaterów, a także petycję zbiorową.
  Natomiast by przekonać się o sile akcji, zachęcamy was do odwiedzenia naszego profilu na Instagramie i zajrzenia do zakładki zapisanych relacji “c.d MPL”, specjalnie dedykowanej tym 5 z 10 osób, które już uzyskały pomoc dzięki naszym zeszłorocznym 6.7 mln listów z całego świata, w tym ponad 200 z naszej szkoły.
  @_topogrupaai_
  Jak napisać list ?
  Najpierw zdecyduj w czyjej sprawie, następnie, który rodzaj listu napiszesz:
  • Apel listowny (j. polski/angielski/narodowy danego kraju) - skierowana do rządu danego kraju ze stanowczą prośbą o zaprzestanie łamania podstawowych praw człowieka wobec wybranego bohatera.
  Jeśli wybierzesz j. polski jako język swojego listu, pamiętaj by wyróżnić w tekście imię osoby, w której obronie piszesz, drukowanymi literami.
  • Wyraz solidarności (j. angielski/narodowy danego kraju) – skierowane bezpośrednio do wybranego bohatera (lub ich bliskich) wyraz współczucia, wsparcia, chęci pomocy czy nadziei, dodający ofierze łamania podstawowych praw człowieka otuchy i wiary w polepszenie się swojej sytuacji.
  Wyraz solidarnościowy nie zawsze jest tradycyjnym listem. Często przyjmuje formy kreatywne np. rysunku lub akcji w mediach społecznościowych.
  Treść listów najlepiej pisać odręcznie, można jednak także skorzystać ze wzorów lub lekko je zmodyfikować.
  Po przykładowe wzory listów po polsku kliknij w historie poszczególnych bohaterów maratonu.
  Materiały po angielsku (treści edukacyjne na temat maratonu), historie bohaterów wraz z petycjami znajdziesz na stronie:
  a wskazówki dotyczące pisania listów (także listów solidarnościowych) oraz ich wzory po angielsku, pobierając “Write for Rights Kit”.
  Listy nie muszą być zapakowane w koperty.
  Listów nie należy nadawać (nadawcą zbiorowym jest szkoła), na liście podaj tylko adresata (do kogo piszesz list).
  Adresy biur rządowych są również dostępne na stronie z historiami bohaterów akcji, pod wzorami listów.
  Organizacją znaczków pocztowych zajmie się szkoła, dlatego zachęcamy do finansowego wsparcia zakupu poprzez wrzucenie kwoty pieniężnej do stojącej koło pudełka na listy puszki.
  Osoby niepełnoletnie zobowiązane są do wypełnienia i dostarczenia do przygotowanego obok pudełka zgody rodzica/opiekuna prawnego na udział w Maratonie Pisania Listów.
  Wzór zgody:
  Liczymy na wasze zaangażowanie Topolówkowicze! Do akcji zachęcamy uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Im więcej osób, tym lepiej!
  Życzymy powodzenia i z niecierpliwością czekamy na rezultaty,
  Szkolna Grupa Praw Człowieka Amnesty International

  czytaj dalej: Maraton pisania listów Amnesty International
 • Odpalamy Święta w Gdańsku

  29.11.2021
  czytaj dalej: Odpalamy Święta w Gdańsku
 • Gdański Dom bez przemocy

  28.11.2021
  czytaj dalej: Gdański Dom bez przemocy
 • Badania ankietowe dotyczące ochrony zdrowia psychicznego

  28.11.2021
  czytaj dalej: Badania ankietowe dotyczące ochrony zdrowia psychicznego
 • Chemia Teatru

  25.11.2021
  22 listopada, uczniowie klas: 2c, 3IB i 2preIB pod opieką p.prof. E. Gobis, wzięli udział w całodziennych warsztatach Chemia Teatru w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Były wybuchy, dramaty, historie kryminalne, dużo pracy twórczej i śmiechu. Okazuje się, że listopad wcale nie musi być  ponury. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 😀

  https://photos.app.goo.gl/cY9dJp89DQuR29Kz9

  czytaj dalej: Chemia Teatru
 • Badanie ankietowe - zaproszenie

  22.11.2021
  czytaj dalej: Badanie ankietowe - zaproszenie
 • Topolówkowicze dla szkoły w Zambii - kiermasz charytatywny

  14.11.2021

  Drodzy Topolówkowicze,
  w ubiegły wtorek, w Naszej szkole odbył się charytatywny kiermasz ciast. Datki podczas niego zebrane (w wysokości 292,20 zł) zostaną przekazane szkole w Zambii - SDB Chingola. Organizacja ta zajmuje się dziećmi ulicy, dając im dom, schronienie oraz posiłki w weekendy. Bardzo dziękujemy za tak liczne zaangażowanie w zbiórkę zarówno kupującym, jak i piekącym słodkości. Pieniądze przez nas zebrane przysłużą się na projekt rozbudowy budynków szkolnych oraz posiłki dla młodzieży i dzieci.

  Link do relacji TopoTV - https://youtu.be/tU97tGvgUFU

  czytaj dalej: Topolówkowicze dla szkoły w Zambii - kiermasz charytatywny
powrót do góry