SZKOŁA DLA RODZICÓW

Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszamy rodziców uczniów III LO w Gdańsku na cykliczne spotkania ze specjalistami w dziedzinie psychologii, pedagogiki i wychowania w ramach Szkoły dla Rodziców.

01.06.2021 godz. 19:00 - 20:30 zapraszamy na bezpłatny webinar organizowany przez Centrum Zdrowia Psychicznego HarmonJa "Silne emocje dzieci wyzwaniem dla rodziców".     Link:   https://www.facebook.com/events/1139122009936974

Zapraszam do oglądania materiałów z dotychczasowych spotkań spotkań:

środa 21.04.2021 godz. 18.00 - wykład dr Jarosława Jendzy "Rodzicielstwo bliskości z nastolatkami i profilaktyka rodzinna w dobie pandemii"

Streszczenie: „Rodzicielstwo bliskości” stanowi pomysł na budowanie relacji rodziców z dzieckiem we wczesnym okresie dzieciństwa, jednakże zasady tej koncepcji mają charakter stosunkowo uniwersalny i mogą być z powodzeniem stosowane w wychowaniu nastolatków. W trakcie spotkania omówimy znaczenie budowania specyficznego rodzaju przywiązania, a następnie wskażemy na praktyczne rozwiązania wychowawcze, które mogą mieć zastosowanie zwłaszcza w czasie pandemii, tzn. sytuacji ograniczenia kontaktów z grupą rówieśniczą, konieczności przebywania wśród najbliższych dłużej niż zwykle oraz zwiększonej ekspozycji na rzeczywistość wirtualną.

Film z wykładu: TUTAJ.

środa 17.02.2021; godz 18.00 – wykład dr Katarzyny Wajszczyk „Rozwiązywanie i radzenie sobie z konfliktami w relacjach"

Spotkanie dotyczyło wskazania, czym jest konflikt i czego dotyczy w relacji z nastolatkiem. Omówiliśmy rodzaje konfliktów oraz rolę dorosłych w tychże konfliktach (trzecia strona konfliktu). Pani Doktor zwróciła uwagę na osobowościowe uwarunkowania radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych oraz wypływające z tego podejmowane przez nastolatków i dorosłych strategie radzenia sobie z konfliktem. Poruszone zostały konstruktywne strategie pracy z konfliktem ze wskazaniem możliwości i korzyści z ich zastosowania.

Pani doktor Katarzyna Wajszczyk jest adiunktem w Zakładzie Dydaktyki i Andragogiki (WNS UG). Od kilkunastu lat zajmuje się praktycznie i naukowo problematyką konfliktu, komunikacji i relacji.

Film z wykładu: TUTAJ.

Prezentacja z wykładu: PREZENTACJA.

środa 20.01.2021; godz. 18:00 - wykład dr Katarzyny Wajszczyk „Skuteczna komunikacja w relacjach"

Spotkanie zostanie poświęcone pracy nad podstawowymi błędami komunikacyjnymi, które występują w relacjach (nie tylko z nastolatkami). Będziemy budować pełny komunikat wolny od zniekształceń i miejsca na domysły, właściwie formułować potrzeby, polecenia i opinie. Jasno określimy postawę w asertywną zastępującą manipulację, agresję i uległość. Wzmocnimy umiejętność asertywnej krytyki oraz poćwiczymy dwie strategie zmiany zachowania: przez wskazanie konsekwencji negatywnych oraz konsekwencji pozytywnych wiążących się z tą zmianą.

Prezentacja i test z wykładu: PREZENTACJA, TEST

środa 16.12; godz. 18:00 – wykład dr Wojciecha Glaca „Seksualność - ciało i mózg adolescentów"

W trakcie wykładu poruszaliśmy zagadnienia związane ze zmianami do jakich dochodzi  w toku rozwoju płciowego z naciskiem na mózg. Podczas wykładu poruszone zostało zagadnienie nerobiologicznego podłoża orientacji seksualnej, a także przyglądaliśmy się przebiegowi rekacji seksualnych w mózgu młodego człowieka.

Film z wykładu: TUTAJ.

środa 18.11; godz. 18:00 – wykład dr Wojciecha Glaca „Mózg nastolatka”

Jakie tajemnice kryje mózg nastolatka? Jakie są różnice pomiędzy budową i funkcjonowaniem mózgu nastolatka i osoby dorosłej? Jak dojrzewa mózg? Co dzieje się w mózgu w okresie dojrzewania płciowego? Co grozi mózgowi nastolatka?

link do wykładu "Mózg nastolatka"

Zapraszamy również Państwa do oglądania materiałów zrealizowanych w ramach Konferencji "Edukacja przez relacje".

wykład prof. dr hab. Tomasza Szlendaka

Poznajmy się. Pokolenie 14+.
Mózg nastolatka vs mózg rodzica.
Niech jedyną ambicją rodziców będzie poznanie swojego dziecka.
Czym dla pokolenia 14+ jest doświadczenie lockdown’u

Materiały projektu "Bezpieczeństwa w sieci" zapraszamy Państwa do "Strefy Rodzica".

Poniżej linki do poradników i kursów.

Poradnik dokładnie zapozna rodziców i nauczycieli ze światem gier – z ich typami, korzyściami z grania oraz niebezpieczeństwami, na jakie są narażone dzieci w przestrzeni wirtualnej. Podpowie też, jak właściwie dobierać gry i jak sprawić, że korzystanie z nowych technologii będzie bezpieczne dla najmłodszych użytkowników komputera i internetu

Broszura jest przeznaczona dla szerokiego grona odbiorców, którzy interesują się bezpieczeństwem w internecie, a także szukają pomocy na wypadek ataku cyberprzestępców. Minisłownik, który ma formę zestawienia, pozwala poznać podstawowe wiadomości o cyberprzemocy, filtrach kontroli rodzicielskiej, materiałach prezentujących seksualne wykorzystanie małoletnich i mowie nienawiści.)

Projekt edukacyjny "Zostań znajomym swojego dziecka" - Cały materiał, adresowany do rodziców i opiekunów, składa się z cyklu 10 filmów, broszury informacyjnej i ulotki. Treści zamieszczone w tym pakiecie edukacyjnym mają zachęcić dorosłych do aktywnego uczestnictwa w internetowym życiu dzieci, poznania ich zainteresowań i wirtualnej społeczności. Wiele miejsca jest poświęcone także zagrożeniom, na jakie najmłodsi użytkownicy sieci mogą trafić podczas zgłębiania cyberprzestrzeni.

Poniżej materiały przygotowane przez m. in. Miasto Gdańsk, które mogą Państwa wesprzeć w obecnej sytuacji zdalnego nauczania. Polecamy!