SZKOŁA DLA RODZICÓW

Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszamy rodziców uczniów III LO w Gdańsku na cykliczne spotkania ze specjalistami w dziedzinie psychologii, pedagogiki i wychowania w ramach Szkoły dla Rodziców.

W roku szkolnym 2023/2024 zapraszamy na spotkania w ramach Gdańskiej Akademii Rodzica organizowane przez Miasto Gdańsk, Programu Świadomość Procentuje "Odporna Szkoła" oraz Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo.

Program :Odporna Szkoła"

"Odporna szkoła" i ja - Kasia Pijanowska, zapraszamy na webinarium 27.11.2023 (poniedziałek) o 18:00.

Współcześni nastolatkowie, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebują wsparcia w budowaniu pozytywnej samooceny i pewności siebie. Zaangażowani w media społecznościowe, stykają się z toksycznymi treściami i nierealnymi ideałami piękna, których osiągnięcie w zdrowy sposób jest często niemożliwe. Codziennie doświadczają silnych i często sprzecznych emocji, a przy tym - przez swój wiek - pozostają wrażliwi i w konsekwencji przestają w siebie wierzyć. Niska samoocena wpływa na: relacje rówieśnicze, wyniki w nauce, zdrowie psychiczne, koncentrację, aktywność i zaangażowanie na lekcjach.

Weź udział w webinarium, by poznać i skorzystać z praktycznych wskazówek oraz narzędzi, które poprawią samoocenę uczniów, pozytywnie wpłyną na ich współpracę, akceptację siebie nawzajem w grupie rówieśniczej i przyniosą większą motywację do nauki.

📅 Kiedy: 27 listopada (poniedziałek), w godz. 18.00-19.30

🏠 Gdzie: Na Zoomie & Facebooku CEO  >> Zapisy: https://zapisy.ceo.org.pl/activity/1001/overview

Swoją ekspercką wiedzą podzielą się:

✨Małgorzata Ohme - psycholożka, psychoterapeutka, dziennikarka, ekspertka merytoryczna programu Dove Self-Esteem

✨dr Aleksandra Piotrowska – dr psychologii, pracownik naukowy Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego

✨ Natalia Boszczyk – nauczycielka języka polskiego, psycholożka, założycielka Szkoły Dobrej Relacji

Program FUNDACJi DBAM O MÓJ Z@SIĘG

Dzięki życzliwości firmy ClickMeeting nie musimy płacić dodatkowych pieniędzy i ogłaszamy, że na najbliższy webinar jednorazowo może wejść nie 1000 osób, a 2000 !!!  A zatem jeszcze raz zapraszamy wszystkich Państwa na ostatni webinar w tym roku. Nasze spotkanie  odbędzie się w najbliższy poniedziałek 27 listopada o godzinie 19:00 do 20:30. Temat: Co z tym zdrowiem psychicznym młodych cyfrowych?
Proszę łapać link:

Program Świadomość Procentuje:

W piątek, 17 listopada o godzinie 20:00 spotykamy się z Joanną Gdaniec, by razem spojrzeć na wszystkie te inspirujące chwile, które spędziliśmy razem. Będzie to czas pełen refleksji, wspomnień i dzielenia się doświadczeniami. 

Poniżej zapraszamy także do zapoznania się z poradnikiem dla młodych rodziców dotyczący zarządzania nowymi technologiami w domu. https://dbamomojzasieg.pl/wp-content/uploads/2022/12/Nowe-technologie-w-domu-Poradnik-dla-rodzicow-strony.pdf 

Dołącz do nas, by razem z świętować wszystkie małe i duże sukcesy, które osiągnęliśmy przez te 11 spotkań w programie Świadomość Procentuje!

https://app.getresponse.com/click.html?x=a62b&lc=h2p0Kd&mc=Ik&s=B0yVRJc&u=tejd9&z=EhxThNc& 

PS. Jeśli nie możesz uczestniczyć w tym spotkaniu, nic straconego! Użyj powyższego linku i obejrzyj retransmisję spotkania w dogodnym dla Ciebie momencie. Link będzie ważny do 29.11.2023.

Program Gdańska Akademia Rodzica:

Wcześniejsze wystąpienia ekspertów programy Gdańska Akademia Rodzica obejrzeć Państwo mogą pod adresem https://www.gdansk.pl/urzad-miejski/wydzial-rozwoju-spolecznego/materialy-ze-spotkan,a,203539 .


Zapraszamy również do zapoznania się z materiałami dostępnymi w plikach poniżej i filmami z poprzednich spotkań.

Materiały z ubiegłych spotkań w ramach Topolówkowej Akademii Rodzica: 

https://www.gdansk.pl/urzad-miejski/wydzial-rozwoju-spolecznego/materialy-ze-spotkan,a,203539

Materiały z dotychczasowych spotkań w ramach Topolówkowych spotkań Szkoły dla Rodziców:

Wykład dr Jarosława Jendzy "Rodzicielstwo bliskości z nastolatkami i profilaktyka rodzinna w dobie pandemii"

Streszczenie: „Rodzicielstwo bliskości” stanowi pomysł na budowanie relacji rodziców z dzieckiem we wczesnym okresie dzieciństwa, jednakże zasady tej koncepcji mają charakter stosunkowo uniwersalny i mogą być z powodzeniem stosowane w wychowaniu nastolatków. W trakcie spotkania omówimy znaczenie budowania specyficznego rodzaju przywiązania, a następnie wskażemy na praktyczne rozwiązania wychowawcze, które mogą mieć zastosowanie zwłaszcza w czasie pandemii, tzn. sytuacji ograniczenia kontaktów z grupą rówieśniczą, konieczności przebywania wśród najbliższych dłużej niż zwykle oraz zwiększonej ekspozycji na rzeczywistość wirtualną.  

Film z wykładu: TUTAJ.

środa 17.02.2021; godz 18.00 – wykład dr Katarzyny Wajszczyk „Rozwiązywanie i radzenie sobie z konfliktami w relacjach"

Spotkanie dotyczyło wskazania, czym jest konflikt i czego dotyczy w relacji z nastolatkiem. Omówiliśmy rodzaje konfliktów oraz rolę dorosłych w tychże konfliktach (trzecia strona konfliktu). Pani Doktor zwróciła uwagę na osobowościowe uwarunkowania radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych oraz wypływające z tego podejmowane przez nastolatków i dorosłych strategie radzenia sobie z konfliktem. Poruszone zostały konstruktywne strategie pracy z konfliktem ze wskazaniem możliwości i korzyści z ich zastosowania.

Pani doktor Katarzyna Wajszczyk jest adiunktem w Zakładzie Dydaktyki i Andragogiki (WNS UG). Od kilkunastu lat zajmuje się praktycznie i naukowo problematyką konfliktu, komunikacji i relacji. 

Film z wykładu: TUTAJ.

Prezentacja z wykładu: PREZENTACJA.

środa 20.01.2021; godz. 18:00 - wykład dr Katarzyny Wajszczyk „Skuteczna komunikacja w relacjach"

Spotkanie zostanie poświęcone pracy nad podstawowymi błędami komunikacyjnymi, które występują w relacjach (nie tylko z nastolatkami). Będziemy budować pełny komunikat wolny od zniekształceń i miejsca na domysły, właściwie formułować potrzeby, polecenia i opinie. Jasno określimy postawę w asertywną zastępującą manipulację, agresję i uległość. Wzmocnimy umiejętność asertywnej krytyki oraz poćwiczymy dwie strategie zmiany zachowania: przez wskazanie konsekwencji negatywnych oraz konsekwencji pozytywnych wiążących się z tą zmianą.

Film z wykładu: TUTAJ.

Prezentacja i test z wykładu: PREZENTACJA, TEST

środa 16.12; godz. 18:00 – wykład dr Wojciecha Glaca „Seksualność - ciało i mózg adolescentów"

W trakcie wykładu poruszaliśmy zagadnienia związane ze zmianami do jakich dochodzi  w toku rozwoju płciowego z naciskiem na mózg. Podczas wykładu poruszone zostało zagadnienie nerobiologicznego podłoża orientacji seksualnej, a także przyglądaliśmy się przebiegowi rekacji seksualnych w mózgu młodego człowieka. 

Film z wykładu: TUTAJ.


środa 18.11; godz. 18:00 – wykład dr Wojciecha Glaca „Mózg nastolatka”

Jakie tajemnice kryje mózg nastolatka? Jakie są różnice pomiędzy budową i funkcjonowaniem mózgu nastolatka i osoby dorosłej? Jak dojrzewa mózg? Co dzieje się w mózgu w okresie dojrzewania płciowego? Co grozi mózgowi nastolatka?

link do wykładu "Mózg nastolatka"

Zapraszamy również Państwa do oglądania materiałów zrealizowanych w ramach Konferencji "Edukacja przez relacje".

wykład prof. dr hab. Tomasza Szlendaka

Poznajmy się. Pokolenie 14+.
Mózg nastolatka vs mózg rodzica.
Niech jedyną ambicją rodziców będzie poznanie swojego dziecka.
Czym dla pokolenia 14+ jest doświadczenie lockdown’u

Materiały projektu "Bezpieczeństwa w sieci" zapraszamy Państwa do "Strefy Rodzica".

Poniżej linki do poradników i kursów.

  • https://www.saferinternet.pl/dbi/webinary.html
  • https://akademia.nask.pl/publikacje/Dzieci-w-%C5%9Bwiecie-gier-komputerowych.pdf 

    Poradnik dokładnie zapozna rodziców i nauczycieli ze światem gier – z ich typami, korzyściami z grania oraz niebezpieczeństwami, na jakie są narażone dzieci w przestrzeni wirtualnej. Podpowie też, jak właściwie dobierać gry i jak sprawić, że korzystanie z nowych technologii będzie bezpieczne dla najmłodszych użytkowników komputera i internetu
  • https://akademia.nask.pl/publikacje/Zagr-intern.pdf  

    Broszura jest przeznaczona dla szerokiego grona odbiorców, którzy interesują się bezpieczeństwem w internecie, a także szukają pomocy na wypadek ataku cyberprzestępców. Minisłownik, który ma formę zestawienia, pozwala poznać podstawowe wiadomości o cyberprzemocy, filtrach kontroli rodzicielskiej, materiałach prezentujących seksualne wykorzystanie małoletnich i mowie nienawiści.)

  • https://www.saferinternet.pl/projekty/projekty-edukacyjne/zostan-znajomym-swojego-dziecka.html
    Projekt edukacyjny "Zostań znajomym swojego dziecka" - Cały materiał, adresowany do rodziców i opiekunów, składa się z cyklu 10 filmów, broszury informacyjnej i ulotki. Treści zamieszczone w tym pakiecie edukacyjnym mają zachęcić dorosłych do aktywnego uczestnictwa w internetowym życiu dzieci, poznania ich zainteresowań i wirtualnej społeczności. Wiele miejsca jest poświęcone także zagrożeniom, na jakie najmłodsi użytkownicy sieci mogą trafić podczas zgłębiania cyberprzestrzeni.

Strony wspierające rodziców:

https://zdrowafundacja.pl/ Polska Fundacja Ochrony i Promocji Zdrowia

www.polpietro.org Stowarzyszenie Półpiętro - Pomoc Psychologiczna dla Młodzieży i Młodych Dorosłych

https://portal.librus.pl/szkola/artykuly/wspieraj-rodzicow-polec-bezplatne-webinary

https://www.harmonja.pl/ Centrum Zdrowia Psychicznego

Poniżej materiały przygotowane przez m. in. Miasto Gdańsk i Ministerstwo Oświaty i Nauki, które mogą Państwa wesprzeć w obecnej sytuacji zdalnego nauczania. Polecamy!