SZKOŁA DLA RODZICÓW

Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszamy rodziców uczniów III LO w Gdańsku na cykliczne spotkania ze specjalistami w dziedzinie psychologii, pedagogiki i wychowania w ramach Szkoły dla Rodziców.

W roku szkolnym 2023/2024 zapraszamy na spotkania w ramach Gdańskiej Akademii Rodzica organizowane przez Miasto Gdańsk, Programu Świadomość Procentuje oraz Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo.

Zapraszam na darmowy webinar dla rodziców pt. Czym jest higiena cyfrowa i w jaki sposób właściwie o nią zadbać. Spotykamy się w poniedziałek 25 września o godzinie 19:00 do 20:30 na platformie Clickmeeting. Link poniżej. Fundacja oferuje 1000 miejsc i nie więcej więc zachęcam do wczesnego logowania https://fundacjadbamomojzasieg.clickmeeting.com/czym-jest-higiena-cyfrowa-i-w-jaki-sposob-o-nia-zadbac 

Zapraszamy również na konferencję, w ramach programu, która odbędzie się 13-14 listopada 2023 roku w Gdyni. Więcej o konferencji znajdą Państwo na https://www.kongressoc.pl/ 

Wspierając Państwa dzieci zachęcam do przekazania informacji o jutrzejszym webinarze z Programu Świadomość Procentuje

Już jutro (wtorek, 19 września) o godzinie 11:00 spotykamy się z Ekspertem rozwoju młodych ludzi Michałem Zawadką na spotkaniu dla młodzieży pt. "Ja czyli kto...? Jak odnaleźć i zaakceptować siebie pośród natłoku myśli?" - To obietnica niezwykłej podróży w głąb siebie, która pozwoli młodzieży lepiej zrozumieć, kim jest, i jak budować pozytywną relację ze sobą. Aby dołączyć do spotkania wystarczy kliknąć w link poniżej. Jeśli nie ma możliwości uczestniczenia w tym spotkaniu można użyć linku i obejrzyć retransmisję spotkania w dogodnym momencie. Link będzie ważny do 29.09.2023.

https://www.youtube.com/watch?v=OOPXV3cDgF0 

Wcześniejsze wystąpienia ekspertów programy Gdańska Akademia Rodzica obejrzeć Państwo mogą pod adresem https://www.gdansk.pl/urzad-miejski/wydzial-rozwoju-spolecznego/materialy-ze-spotkan,a,203539 .

W marcu w ramach kampanii Gdańska Akademia Rodzica gościliśmy ponownie panią Iwonę Woźniewską, psychotraumatolożkę w trakcje specjalizacji z suicydologii, członkinię Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego oraz Association for Contextual Behavioral Science. Pani Iwona jest terapeutką ACT, fanką młodych i współpracy z nimi, czasem animatorką młodzieżową, a w szczególności towarzyszką w kryzysie. Od 2014 roku jest ekspertką d/s wychowania w Magazynie Together Rodzinna Strona Trójmiasta oraz felietonistką w Magazynie Kobiet. 
Współpracuje jako ekspertka ze stacją TVN Style komentując i wyjaśniając rzeczywistość młodych ludzi. Założycielka i prezeska Stowarzyszenia 180 Stopni, koordynatorka pracy dwóch Youth Pointów Placówek Wsparcia Dziennego w Gdańsku i w Gdyni.
Pani Iwona przeprowadzi pogadankę pt. „Trudny okres dorastania, norma a zaburzenie, czego nie możemy bagatelizować”.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na stronę gdansk.pl we wtorek, 7.03.2023 r. o godz.18:00.
Materiały z wcześniejszych spotkań obejrzeć można na stronie
Styczniowy temat uzależnienia od gier komouterowych, internetu i telefonów - szczegóły na stronie https://www.gdansk.pl/wydarzenia/gdanska-akademia-rodzica-uzaleznienie-od-gier-komputerowych-internetu-i-telefonow,w,29291
W grudniu gościliśmy panią Marię Kokosińską, psycholożkę w Gdańskim Ośrodku Pomocy Psychologicznej dla Dzieci I Młodzieży, skupiającą się na pracy właśnie z dziećmi i młodzieżą oraz ich rodzicami, zarówno indywidualnie jak i grupowo.
Pani Maria przybliżyła temat "O chwaleniu dzieci", opowiedziała, po co je chwalić, jaka jest siła pochwały, jak przekazywać pozytywne informacje. Wykład możliwy do obejrzenia na stronie https://www.gdansk.pl/urzad-miejski/wydzial-rozwoju-spolecznego/materialy-ze-spotkan,a,203539

https://www.gdansk.pl/urzad-miejski/wydzial-rozwoju-spolecznego/harmonogram-spotkan-w-ramach-gdanskiej-akademii-rodzica-wrzesien-2021-styczen-2022-r,a,202070

Poniżej zapraszamy także do zapoznania się z poradnikiem dla młodych rodziców dotyczący zarządzania nowymi technologiami w domu. https://dbamomojzasieg.pl/wp-content/uploads/2022/12/Nowe-technologie-w-domu-Poradnik-dla-rodzicow-strony.pdf W ofercie FUNDACJi DBAM O MÓJ Z@SIĘG również wakacyjne kolonie offline, które realizuje fundacja dla dzieci i młodzieży w wieku 7-17 lat. Szczegóły znajdziecie Państwo tutaj: https://relacjewwakacje.pl/
(10 dni, spanie starym sposobem w szkolnych klasach, dużo wycieczek, zajęcia w gronie rycerskim, codzienne zajęcia z socjologiem, psychologiem i ze mną zajęcia z edukacji medialnej. I mnóstwo czasu na to, co najważniejsze… na bliskie relacje osobiste. Telefon komórkowy raz dziennie na 15 minut wieczorem.)

Zapraszamy również do zapoznania się z materiałami dostępnymi w plikach poniżej i filmami z poprzednich spotkań.

Materiały z ubiegłych spotkań w ramach Akademii Rodzica: 

https://www.gdansk.pl/urzad-miejski/wydzial-rozwoju-spolecznego/materialy-ze-spotkan,a,203539

Materiały z dotychczasowych spotkań w ramach Topolówkowych spotkań Szkoły dla Rodziców:

Wykład dr Jarosława Jendzy "Rodzicielstwo bliskości z nastolatkami i profilaktyka rodzinna w dobie pandemii"

Streszczenie: „Rodzicielstwo bliskości” stanowi pomysł na budowanie relacji rodziców z dzieckiem we wczesnym okresie dzieciństwa, jednakże zasady tej koncepcji mają charakter stosunkowo uniwersalny i mogą być z powodzeniem stosowane w wychowaniu nastolatków. W trakcie spotkania omówimy znaczenie budowania specyficznego rodzaju przywiązania, a następnie wskażemy na praktyczne rozwiązania wychowawcze, które mogą mieć zastosowanie zwłaszcza w czasie pandemii, tzn. sytuacji ograniczenia kontaktów z grupą rówieśniczą, konieczności przebywania wśród najbliższych dłużej niż zwykle oraz zwiększonej ekspozycji na rzeczywistość wirtualną.  

Film z wykładu: TUTAJ.

środa 17.02.2021; godz 18.00 – wykład dr Katarzyny Wajszczyk „Rozwiązywanie i radzenie sobie z konfliktami w relacjach"

Spotkanie dotyczyło wskazania, czym jest konflikt i czego dotyczy w relacji z nastolatkiem. Omówiliśmy rodzaje konfliktów oraz rolę dorosłych w tychże konfliktach (trzecia strona konfliktu). Pani Doktor zwróciła uwagę na osobowościowe uwarunkowania radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych oraz wypływające z tego podejmowane przez nastolatków i dorosłych strategie radzenia sobie z konfliktem. Poruszone zostały konstruktywne strategie pracy z konfliktem ze wskazaniem możliwości i korzyści z ich zastosowania.

Pani doktor Katarzyna Wajszczyk jest adiunktem w Zakładzie Dydaktyki i Andragogiki (WNS UG). Od kilkunastu lat zajmuje się praktycznie i naukowo problematyką konfliktu, komunikacji i relacji. 

Film z wykładu: TUTAJ.

Prezentacja z wykładu: PREZENTACJA.

środa 20.01.2021; godz. 18:00 - wykład dr Katarzyny Wajszczyk „Skuteczna komunikacja w relacjach"

Spotkanie zostanie poświęcone pracy nad podstawowymi błędami komunikacyjnymi, które występują w relacjach (nie tylko z nastolatkami). Będziemy budować pełny komunikat wolny od zniekształceń i miejsca na domysły, właściwie formułować potrzeby, polecenia i opinie. Jasno określimy postawę w asertywną zastępującą manipulację, agresję i uległość. Wzmocnimy umiejętność asertywnej krytyki oraz poćwiczymy dwie strategie zmiany zachowania: przez wskazanie konsekwencji negatywnych oraz konsekwencji pozytywnych wiążących się z tą zmianą.

Film z wykładu: TUTAJ.

Prezentacja i test z wykładu: PREZENTACJA, TEST

środa 16.12; godz. 18:00 – wykład dr Wojciecha Glaca „Seksualność - ciało i mózg adolescentów"

W trakcie wykładu poruszaliśmy zagadnienia związane ze zmianami do jakich dochodzi  w toku rozwoju płciowego z naciskiem na mózg. Podczas wykładu poruszone zostało zagadnienie nerobiologicznego podłoża orientacji seksualnej, a także przyglądaliśmy się przebiegowi rekacji seksualnych w mózgu młodego człowieka. 

Film z wykładu: TUTAJ.


środa 18.11; godz. 18:00 – wykład dr Wojciecha Glaca „Mózg nastolatka”

Jakie tajemnice kryje mózg nastolatka? Jakie są różnice pomiędzy budową i funkcjonowaniem mózgu nastolatka i osoby dorosłej? Jak dojrzewa mózg? Co dzieje się w mózgu w okresie dojrzewania płciowego? Co grozi mózgowi nastolatka?

link do wykładu "Mózg nastolatka"

Zapraszamy również Państwa do oglądania materiałów zrealizowanych w ramach Konferencji "Edukacja przez relacje".

wykład prof. dr hab. Tomasza Szlendaka

Poznajmy się. Pokolenie 14+.
Mózg nastolatka vs mózg rodzica.
Niech jedyną ambicją rodziców będzie poznanie swojego dziecka.
Czym dla pokolenia 14+ jest doświadczenie lockdown’u

Materiały projektu "Bezpieczeństwa w sieci" zapraszamy Państwa do "Strefy Rodzica".

Poniżej linki do poradników i kursów.

  • https://www.saferinternet.pl/dbi/webinary.html
  • https://akademia.nask.pl/publikacje/Dzieci-w-%C5%9Bwiecie-gier-komputerowych.pdf 

    Poradnik dokładnie zapozna rodziców i nauczycieli ze światem gier – z ich typami, korzyściami z grania oraz niebezpieczeństwami, na jakie są narażone dzieci w przestrzeni wirtualnej. Podpowie też, jak właściwie dobierać gry i jak sprawić, że korzystanie z nowych technologii będzie bezpieczne dla najmłodszych użytkowników komputera i internetu
  • https://akademia.nask.pl/publikacje/Zagr-intern.pdf  

    Broszura jest przeznaczona dla szerokiego grona odbiorców, którzy interesują się bezpieczeństwem w internecie, a także szukają pomocy na wypadek ataku cyberprzestępców. Minisłownik, który ma formę zestawienia, pozwala poznać podstawowe wiadomości o cyberprzemocy, filtrach kontroli rodzicielskiej, materiałach prezentujących seksualne wykorzystanie małoletnich i mowie nienawiści.)

  • https://www.saferinternet.pl/projekty/projekty-edukacyjne/zostan-znajomym-swojego-dziecka.html
    Projekt edukacyjny "Zostań znajomym swojego dziecka" - Cały materiał, adresowany do rodziców i opiekunów, składa się z cyklu 10 filmów, broszury informacyjnej i ulotki. Treści zamieszczone w tym pakiecie edukacyjnym mają zachęcić dorosłych do aktywnego uczestnictwa w internetowym życiu dzieci, poznania ich zainteresowań i wirtualnej społeczności. Wiele miejsca jest poświęcone także zagrożeniom, na jakie najmłodsi użytkownicy sieci mogą trafić podczas zgłębiania cyberprzestrzeni.

Strony wspierające rodziców:

https://zdrowafundacja.pl/ Polska Fundacja Ochrony i Promocji Zdrowia

www.polpietro.org Stowarzyszenie Półpiętro - Pomoc Psychologiczna dla Młodzieży i Młodych Dorosłych

https://portal.librus.pl/szkola/artykuly/wspieraj-rodzicow-polec-bezplatne-webinary

https://www.harmonja.pl/ Centrum Zdrowia Psychicznego

Poniżej materiały przygotowane przez m. in. Miasto Gdańsk i Ministerstwo Oświaty i Nauki, które mogą Państwa wesprzeć w obecnej sytuacji zdalnego nauczania. Polecamy!