Szanowni Państwo, Rodzice, Opiekunowie i Nauczyciele!
Zapraszamy na na wykład dr Anity Sumiły nt. "Żeby było łatwiej ….. zrozumieć trudności dzieci i młodzieży w pandemii i po pandemii" odnoszący się w szczególności do sytuacji pandemicznej i popandemicznej. Poniżej znajdą Państwo opis wykładu oraz informacje o prowadzącej.
Wykład odbędzie się 14.06.2021 o godz. 17.00 na platformie Teams, link:
Opis wykładu:
Zmiana rzeczywistości zaprojektowana przez pandemię wirusa SARS-CoV-2 wymusiła szybką adaptację dzieci i młodzieży m.in. muszą dostosować się do zasad ograniczonego kontaktu, uczestniczą w nowej formie edukacji, przyzwyczajają się do zmiany rutyn i mniejszej aktywności fizycznej, obserwują wskaźniki zachorowań i umieralności, martwią się o zdrowie swoich najbliższych oraz swoje, przeżywają niepewność związaną z planowaniem kolejnych dni, tygodni a nawet miesięcy i/lub zmagają się z objawami COVID19 albo konsekwencjami tej przebycia choroby, reagują na stan psychiczny swoich najbliższych, są narażone na przemoc psychiczną i fizyczną bez możliwości uzyskania wsparcia.
Dzieci i młodzież w obecnej sytuacji są narażone na większy kontakt z mediami, internetem, grami elektronicznymi próbując sobie z jednej strony poradzić ze zmianami, samotnością a także lękiem.
Rozwijający się układ nerwowy jest podatny na wpływ czynników środowiskowych zarówno wpływających na budowanie połączeń synaptycznych ale też czynników osłabiających rozwój np. wysokie poziomu kortykosteroidów w stresie.
Rozregulowany rytm snu, wysokowęglowodanowa dieta, brak aktywności, monotonia docierających bodźców, często niewystarczające warunki mieszkaniowe modulują system radzenia sobie ze stresem osłabiając dodatkowo funkcjonowanie.
U osób z predyspozycją do słabej regulacji w stresie, osób obciążonych chorobami somatycznymi, osób mających w wywiadzie kryzysy w funkcjonowaniu wymuszona szybka zmiana trybu życia może być istotnym czynnikiem wystąpienia zaburzeń psychicznych.
Prowadząca: Dr n.med. Anita Sumiła
psychiatra dzieci i młodzieży, psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, psychotraumatolog, terapeuta IE.
Zajmuje się diagnozą i terapią dzieci i młodzieży oraz ich rodzin od kilkunastu lat.
Kieruje Fundacją Wspierania Dzieci i Rodzin, Poradnią Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży w Sopocie oraz Ośrodkiem środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży – I poziom referencyjny w Gdyni.
Autorka licznych publikacji z zakresu psychopatologii rozwojowej, prowadzi szkolenia i wykłady z zaburzeń psychicznych u dzieci i adolescentów.