W dniach 9 – 15 października siedmiu uczniów „Topolówki” wzięło udział w spotkaniu odbywającym się w Stuttgarcie, w ramach programu Erasmus+ Effective Communication for Mediation „Bulls Eye Bullying”. Tematem przewodnim było zapobieganie znęcaniu się nad słabszymi – bullying, jak radzić sobie z powstałym problemem oraz w jaki sposób mediacja pomaga rozwiązać konflikt.Brali w nim udział nastolatkowie z czterech krajów Europy – Niemiec, Szwecji, Hiszpanii i Polski.

Celem wyjazdu było nauczenie się nowych i przydatnych umiejętności związanych z komunikacją i mediacją. Po 6 dniach spędzonych w Niemczech, możemy z czystym sumieniem stwierdzić, że cele zostały osiągnięte. Przygotowywaliśmy projekty, w formie krótkich filmików, na temat znęcania i poniżania w życiu codziennym, uczyliśmy się jak sobie radzić z takimi zachowaniami i jak im zapobiegać. Oprócz tego, podjęliśmy liczne działania, aby jak najlepiej reprezentować Topolówkę i nasz kraj na arenie międzynarodowej. Dyskutowaliśmy o krzywdzących stereotypach i łamaliśmy panujące negatywne przekonania.

Wyjazd był również wspaniałą lekcją wielokulturowości. Poznaliśmy i spróbowaliśmy najlepszych przysmaków z najdalszych i najbliższych nam storn Europy, nauczyliśmy się tańczyć sevillanas, czyli piękny taniec z Andaluzji, a sami pokazaliśmy uroczystego poloneza, który wzbudził wiele emocji wśród naszych międzynarodowych przyjaciół.

W wolnym czasie mieliśmy okazję zwiedzić cudowne miasto Stuttgart, zamek Ludwigsburg i niezwykłe dla miłośników samochodów Muzeum Mercedes-Benz.

Choć niektórzy z nas nie mieli wifi lub mieszkali na wsi,przez ten tydzień poznaliśmy nowych przyjaciół, kulturę innych krajów Europy oraz w jaki sposób walczyć z „bullyingiem”. Najlepszy sposób to: „Just try to be nicer”.

Lidia Elliott 1b, Weronika Wołek 1b, Zuzanna Fitowska 1a, Blanka Dymiter 1preIB1

Aleksander Czura 1a, Jakub Walczak 1preIB1, Jakub Kuleta 1preIB2