Przejdź do treści

logo_szkoly.png

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 13
III Liceum Ogólnokształcące
z Oddziałami Dwujęzycznymi
im. Bohaterów Westerplatte

Czytaj więcej

Wiadomości

POMORSKI COLLEGE MEDYCZNY

POMORSKI COLLEGE MEDYCZNY

Kolejne ćwiczenia w Pomorskim College'u Medycznym za nami. 21 lutego  kilkoro uczniów klasy 2b i 2 IB wraz z uczniami GLA zmagało się tym razem z  miareczkowanie! Oznaczaliśmy poziom witaminy C w sokach oraz warzywach i owocach. Bardzo przydatne zajęcia! Teraz będziemy wiedzieli, które soki i produkty jeść by zyskać odporność, szczególnie zimową porą, by nie opuszczac zajęć szkolnych :) Przypomnieliśmy sobie też miareczkowanie .... a to jedna z technik opisana w podstawie progranowej więc na maturę...jak znalazł! Czekamy na kolejne zajęcia. Już pod koniec marca.

Międzyszkolny Konkurs ‘’Spotlight on English”

Międzyszkolny Konkurs ‘’Spotlight on English”

II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie ‘’Spotlight on English”

Serdeczne gratulacje dla Wiktorii Felpel i Anity Surmacz z klasy 2IB2 za zajęcie II miejsca w konkursie ‘Spotlight on English”. Konkurs odbył się 21 lutego, a organizatorem było II Liceum Ogólnokształcące w Sopocie we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim. To ciekawe wydarzenie było okazją do spotkania młodzieży i nauczycieli z naszego regionu. Wiktoria i Anita są uczennicami p. Elżbiety Cierniak, która sprawowała nad nimi opiekę.

Topolówka - 75 lat

75-lecie Topolówki

Jedno z najbardziej znanych trójmiejskich liceów – III LO zwane Topolówką – obchodzi w tym roku swoje 75-lecie istnienia. Zabytkowy gmach szkoły liczy sobie ponad 100 lat i stoi  przy krótkiej ulicy Topolowej  w Gdańsku - Wrzeszczu. A topole faktycznie są. Zaraz po wojnie posadzili je uczniowie pod każdym drzewem zakopując butelkę z pamiątkowym listem. W dziejach Topolówki wiele jest podobnych barwnych historii, które są zarazem częścią historii Gdańska. Powstanie polskiej szkoły w gmachu dawnego gimnazjum męskiego Wolnego Miasta to powojenne organizowanie polskiej oświaty dosłownie od podstaw. Całe wyposażenie szkoły zostało spalone jako opał w czasie wojny. Dzisiejsi uczniowie otwierają szeroko oczy, słysząc, że jesienią 1945 zajęcia odbywały w klasach bez szyb, a niektóre lekcje nawet przy świecach. Wiele lat później, w stanie wojennym, liceum stanie się symbolem politycznego oporu. Dotąd trwa legenda czarnych, milczących przerw na znak protestu. Szkole groziło rozwiązanie, ale przetrwała. Wspomnienia nauczycieli i 75 roczników absolwentów byłyby pasjonująca lekturą, niestety, nie wszystko udało się ocalić od zapomnienia.

Dzisiejsza Topolówka szanuje swą tradycję, ale nie żyje przeszłością. Kształci dwujęzycznie, w sposób nowoczesny, stale utrzymując wysokie miejsca w rankingach. Bierze udział w licznych programach edukacyjnych (np. Erasmus+). Wyróżnia ją sukces Programu Matury Międzynarodowej (IB), wprowadzony w roku 2001. Na co dzień szkoła tętni życiem – ma prężnie działający Parlament Uczniowski, Klub Myśli Politycznej, własną gazetkę, uczniowie często organizują akcje charytatywne  i podejmują wiele innych aktywności, zarówno naukowych, jak i społecznych. W 75 roku swego istnienia Topolówka kładzie szczególny nacisk na połączenie edukacji z pogłębieniem relacji z rodzicami i lokalnym środowiskiem. Poszukuje nowej formuły współpracy z rodzicami poprzez organizowanie wykładów, warsztatów, debat w miejsce archaicznych wywiadówek. Szkoła jest otwarta na swoich sąsiadów, zaprasza mieszkańców na swoje imprezy. W tym duchu będzie się odbywało obchodzenie  jubileuszu – nie nudne akademie, lecz wspólne radosne świętowanie. Będą koncerty, festyn we współpracy z Radą Dzielnicy (w Dzień Dziecka) i inne atrakcje na wolnym powietrzu podczas głównych uroczystości – 26 września.

Świętowanie jubileuszu zainauguruje Topogranie w piątek, 21 lutego o 15.30.– koncert szkolnych artystów oraz pierwsze „Jam Session” z udziałem zespołów z całego Trójmiasta (17.00.-20.00). Koncert ma charakter otwarty i cel charytatywny – uczniowie będą zbierać pieniądze dla chorej Martynki, córki absolwentki. Społeczność Topolówki czuje się częścią wspólnoty Gdańska, który „jest szczodry i dzieli się dobrem” jak powiedział Paweł Adamowicz.

International Public Speaking Competition

Julia Smuczyńska i Weronika Binkiewicz będą reprezentować nasz region w finale ogólnopolskim 21.03.2020 w Bydgoszczy!!!

public-speaking.jpg

Wielkie gratulacje!!!
I serdeczne podziękowania pani Annie Orłowskiej!🥰

logowanie.png

Kalendarz wydarzeń

luty 2020
PN
WT
ŚR
CZ
PT
SO
ND
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1

Slajdy

back to top