Przejdź do treści

logo_szkoly.png

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 13
III Liceum Ogólnokształcące
z Oddziałami Dwujęzycznymi
im. Bohaterów Westerplatte

Aktualności

POMORSKI COLLEGE MEDYCZNY

POMORSKI COLLEGE MEDYCZNY

23.02.2020 Aktualności

Kolejne ćwiczenia w Pomorskim College'u Medycznym za nami. 21 lutego  kilkoro uczniów klasy 2b i 2 IB wraz z uczniami GLA zmagało się tym razem z  miareczkowanie! Oznaczaliśmy poziom witaminy C w sokach oraz warzywach i owocach. Bardzo przydatne zajęcia! Teraz będziemy wiedzieli, które soki i produkty jeść by zyskać odporność, szczególnie zimową porą, by nie opuszczac zajęć szkolnych :) Przypomnieliśmy sobie też miareczkowanie .... a to jedna z technik opisana w podstawie progranowej więc na maturę...jak znalazł! Czekamy na kolejne zajęcia. Już pod koniec marca.

czytaj dalej
Międzyszkolny Konkurs ‘’Spotlight on English”

Międzyszkolny Konkurs ‘’Spotlight on English”

23.02.2020 Aktualności

II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie ‘’Spotlight on English”

Serdeczne gratulacje dla Wiktorii Felpel i Anity Surmacz z klasy 2IB2 za zajęcie II miejsca w konkursie ‘Spotlight on English”. Konkurs odbył się 21 lutego, a organizatorem było II Liceum Ogólnokształcące w Sopocie we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim. To ciekawe wydarzenie było okazją do spotkania młodzieży i nauczycieli z naszego regionu. Wiktoria i Anita są uczennicami p. Elżbiety Cierniak, która sprawowała nad nimi opiekę.

czytaj dalej

Topolówka - 75 lat

20.02.2020 Aktualności

75-lecie Topolówki

Jedno z najbardziej znanych trójmiejskich liceów – III LO zwane Topolówką – obchodzi w tym roku swoje 75-lecie istnienia. Zabytkowy gmach szkoły liczy sobie ponad 100 lat i stoi  przy krótkiej ulicy Topolowej  w Gdańsku - Wrzeszczu. A topole faktycznie są. Zaraz po wojnie posadzili je uczniowie pod każdym drzewem zakopując butelkę z pamiątkowym listem. W dziejach Topolówki wiele jest podobnych barwnych historii, które są zarazem częścią historii Gdańska. Powstanie polskiej szkoły w gmachu dawnego gimnazjum męskiego Wolnego Miasta to powojenne organizowanie polskiej oświaty dosłownie od podstaw. Całe wyposażenie szkoły zostało spalone jako opał w czasie wojny. Dzisiejsi uczniowie otwierają szeroko oczy, słysząc, że jesienią 1945 zajęcia odbywały w klasach bez szyb, a niektóre lekcje nawet przy świecach. Wiele lat później, w stanie wojennym, liceum stanie się symbolem politycznego oporu. Dotąd trwa legenda czarnych, milczących przerw na znak protestu. Szkole groziło rozwiązanie, ale przetrwała. Wspomnienia nauczycieli i 75 roczników absolwentów byłyby pasjonująca lekturą, niestety, nie wszystko udało się ocalić od zapomnienia.

Dzisiejsza Topolówka szanuje swą tradycję, ale nie żyje przeszłością. Kształci dwujęzycznie, w sposób nowoczesny, stale utrzymując wysokie miejsca w rankingach. Bierze udział w licznych programach edukacyjnych (np. Erasmus+). Wyróżnia ją sukces Programu Matury Międzynarodowej (IB), wprowadzony w roku 2001. Na co dzień szkoła tętni życiem – ma prężnie działający Parlament Uczniowski, Klub Myśli Politycznej, własną gazetkę, uczniowie często organizują akcje charytatywne  i podejmują wiele innych aktywności, zarówno naukowych, jak i społecznych. W 75 roku swego istnienia Topolówka kładzie szczególny nacisk na połączenie edukacji z pogłębieniem relacji z rodzicami i lokalnym środowiskiem. Poszukuje nowej formuły współpracy z rodzicami poprzez organizowanie wykładów, warsztatów, debat w miejsce archaicznych wywiadówek. Szkoła jest otwarta na swoich sąsiadów, zaprasza mieszkańców na swoje imprezy. W tym duchu będzie się odbywało obchodzenie  jubileuszu – nie nudne akademie, lecz wspólne radosne świętowanie. Będą koncerty, festyn we współpracy z Radą Dzielnicy (w Dzień Dziecka) i inne atrakcje na wolnym powietrzu podczas głównych uroczystości – 26 września.

Świętowanie jubileuszu zainauguruje Topogranie w piątek, 21 lutego o 15.30.– koncert szkolnych artystów oraz pierwsze „Jam Session” z udziałem zespołów z całego Trójmiasta (17.00.-20.00). Koncert ma charakter otwarty i cel charytatywny – uczniowie będą zbierać pieniądze dla chorej Martynki, córki absolwentki. Społeczność Topolówki czuje się częścią wspólnoty Gdańska, który „jest szczodry i dzieli się dobrem” jak powiedział Paweł Adamowicz.

czytaj dalej

International Public Speaking Competition

12.02.2020 Aktualności

Julia Smuczyńska i Weronika Binkiewicz będą reprezentować nasz region w finale ogólnopolskim 21.03.2020 w Bydgoszczy!!!

public-speaking.jpg

Wielkie gratulacje!!!
I serdeczne podziękowania pani Annie Orłowskiej!🥰

czytaj dalej

TOPOLÓWKA STUDENTS FOR ZAMBIA

12.02.2020 Aktualności

ib-students-invite-you-to-1.jpg

czytaj dalej
TOPOGRANIE

TOPOGRANIE

07.02.2020 Aktualności Galeria

czytaj dalej
ZWOLNIENI Z TEORII

ZWOLNIENI Z TEORII

07.02.2020 Aktualności

Chcielibyśmy szczególnie wyróżnić grupę uczniów naszej szkoły, którzy wraz z przyjaciółmi jeszcze w grudniu 2019 zorganizowali niezwykły projekt społeczny w ramach „Zwolnionych z Teorii”. Jan Bryczkowski, Jadwiga Przybylska, Marcelina Gancewska, Sara Ługowska, Zuzanna Łopata z klasy 2IB2 oraz Karol Konczal, Iwo Godzwon zajęli się przygotowaniem wydarzenia: „Ekologia od podstaw”, skierowanego do uczniów II-III klas szkoły podstawowej. Głównym celem eventu było przedstawienie najmłodszym podstawowych zasad ochrony środowiska, odpowiedniej domowej segregacji odpadów czy recyklingu. Uczestnicy zdobywali cenną wiedzę oraz zapoznawali się kolejnymi kluczowymi informacjami poprzez udział w kreatywnych warsztatach oraz licznych zabawach. Dzięki aktywnym zajęciom najmłodsi mieli okazję okryć zależności zachodzące w świecie przyrody oraz zrozumieć na czym polega wpływ człowieka na kształtowanie otaczającego go środowiska. Poprzez promowanie zdrowego stylu życia, uczniowie naszej szkoły zachęcali do podejmowania świadomych decyzji oraz ochrony Ziemi. Dziękujemy również za zaangażowanie ze strony wolontariuszy z innych klas, którzy okazali się wielkim wsparciem podczas eventu! Serdecznie gratulujemy grupie organizatorów oraz życzymy Wam wielu kolejnych sukcesów!

czytaj dalej
Projekt Rok Relacji 2.0

Projekt Rok Relacji 2.0

04.02.2020 Aktualności

Topolówka włącza się w akcję Rok Relacji 2.0. Dobre relacje oparte na zaufaniu, wzajemnej wymianie zdań, empatii oraz tworzeniu środowiska przyjaznego uczniom, nauczycielom i rodzicom to, jak wiadomo, podstawa procesu edukacyjnego i zadowolenia z pracy w przypadku nauczyciela. To z dobrych relacji rodzi się prawdziwa motywacja i chęć do nauki czy wspólnego działania na rzecz szkoły. https://e-dos.net/project/rok-relacji/

czytaj dalej
Rekrutacja do Programu Stypendialnego Horyzonty Fundacji EFC i FRS!

Rekrutacja do Programu Stypendialnego Horyzonty Fundacji EFC i FRS!

04.02.2020 Aktualności

Już 15 lutego 2020 roku startuje rekrutacja do Programu Stypendialnego Horyzonty Fundacji EFC i FRS! Horyzonty to szerokie wsparcie dla uczniów z małych miejscowości oraz rodzin o skromnych dochodach, którzy chcą zdobywać wiedzę w najciekawszych liceach i technikach w dużych miastach. Stypendyści Horyzontów angażują się społecznie, trzymają się razem, dbają o rozwój osobisty w szkole i poza szkołą. Znajdziecie ich także na naszych szkolnych korytarzach!

Więcej informacji znajdziecie na www.efc.edu.pl oraz na instagramie (@stypendium_horyzonty). Zgłoście się do programu i dołączcie do społeczności EFC w naszej szkole!

czytaj dalej
SPORTOWE SUKCESY NASZEJ UCZENNICY

SPORTOWE SUKCESY NASZEJ UCZENNICY

04.02.2020 Aktualności
Nasza uczennica Lena Jerz z klasy 1a w ubiegłym tygodniu zdobyła srebrny medal w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów we florecie, które odbyły się w Bydgoszczy. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
czytaj dalej

SUKCESY W POMORSKIEJ LIDZE ZADANIOWEJ

04.02.2020 Aktualności
Z radością informujemy, że nasza uczennica Alicja Duda z klasy 3d zakwalifikowała się do III etapu (wojewódzkiego) Pomorskiej Ligii Zadaniowej "Zdolni z Pomorza" z matematyki. Gratulujemy i trzymamy kciuki za sukcesy w kolejnym etapie!
czytaj dalej
SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM UNIWERSYTETU NAVARRA

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM UNIWERSYTETU NAVARRA

04.02.2020 Aktualności

W środę 29 stycznia gościliśmy Pana Higinio J. Paterna Sánchez, przedstawiciela Uniwersytetu Navarra. Uczniowie z grup z językiem hiszpańskim klas 2 i 3 mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną i możliwościami studiowania na Uniwersytecie Navarra w pięknej Hiszpani.

czytaj dalej
back to top